Wielki Sfinks
Pomnik przedstawiający Wielkiego Sfinksa znajduje się w jednym z najbardziej znanych i najczęściej uczęszczanych turystycznych miast starożytnych – w Gizie. Podobnie jak piramidy, stanowi swoisty symbol Egiptu. Nie odstaje od nich również wielkością – jedną z cech, które przyczyniły się do wielkiej sławy Sfinksa z pewnością jest jego imponujący rozmiar.
Wielki Sfinks to posąg, którego wysokość sięga nawet dwudziestu metrów. Z kolei jego długość wynosi siedemdziesiąt trzy i pół metra. Według badaczy starożytnej kultury, ogromny posąg ma prawdopodobnie przedstawiać wizerunek Chefrena, jednego z królów Egiptu.
Istnieje kilka teorii, które mają odnosić się do pierwotnego wyglądu wielkiego Sfinksa. Istnieją przypuszczenia, że początkowo zamiast twarzy, posąg posiadał głowę lwa, a dopiero w późniejszych latach zmodyfikowano go w taki sposób, by wyglądał tak, jak dziś. Po łapach posągu nie można było poznać, do jakiego należały zwierzęcia – zgodnie z tą teorią odrestaurowano je w taki sposób, by pasowały do wyglądu lwa.
Można jednak spotkać się również z teorią, która mówi, że Wielki Sfinks miał przedstawiać szakala. Anubis, bóg z głową szakala, według egipskiej tradycji był strażnikiem umarłych. Umieszczenie jego wizerunku w pobliżu nekropolii jest więc bardzo prawdopodobne.